Mišrainė su pupelėm

Pupos ir pupelės https://www.nojus.lt/darzoviu-seklos/pupos-ir-pupeles yra ankštinių šeimos vienmetės daržovės. Pupeles galima valgyti žalias, bet virtos labiau mėgstamos. Kulinarijoje iš pupelių gaminama daug įvairių patiekalų, jas tinka šaldyti ir konservuoti. Lietuvoje metinės šventės kūčios, be mišrainių su pupelėm ir burokėliais neapseina tai tradicinis lietuvių patiekalas.

Kokių naudingų mineralų turi pupelės ?

Pupelės vertingi maistiniai ir dekoratyviniai augalai, pasižymi didele baltymu gausa, juose daug B grupės vitaminų, magnio, kalcio, fosforo, kalio ir geležies. Pupeles ir pupas auginti nesudėtinga, ypatingos priežiūros  nereikalauja, jas gali auginti pradedantys sodininkai ir profesionalai.

Kaip pupelės skirstomos pagal anksčių tipą?

Pagal anksčių tipą pupelės skirstomos :

gliaudomąsias;

šparagines;

Gliaudomųjų pupelių valgomos sėklos, o šparaginių valgomos ankštys, kol dar mažos sėklos. Šparaginių pupelių ankštys pasižymi geru skoniu, nes anksčių sienelėse nėra pergamentinio sluoksnio iš jų galima pagaminti daug vertingų patiekalų. Pupelių spalva  gali būti žalia, geltona ir violetinė, Labiausiai mėgstamos geltonos spalvos, jos vertinamos kaip ankstyvos daržovės ir maistui tinka jau birželio pabaigoje. Tinkamiausias šparaginių pupelių skynimo laikas, kai sėklos yra grūdo dydžio, o peraugusios pupelės bus neskanios.

Kaip pupelės skirstomos skirstomos pagal stiebo aukštį ?

Pagal stiebo aukštį pupelės skirstomos:

krūmines;

pusiau vijoklines;

vijoklines;

Vijoklinių pupelių stiebai užauga nuo 2-5 metrų aukščio, todėl joms reikalingos atramos. Pupelių sėklos gali būti įvairių spalvų, margos, baltos, juodos, mūsų šalyje dažniausiai auginamos baltasėklės pupelės.

Pupų auginimas

Pupų labiausiai paplitusios veislės yra VINDZORO žaliosios, VINDZORO baltosios ir kitos,  jos yra vidutinio ir velyvo ankstyvumo. Pupos sėjamos anksčiau negu pupelės, balandžio pradžioje, nes jos pakelia šaltį. VINDZORO žaliosios ankstyvesnės, sunoksta per 100 dienų.